Cover Photo

MUDURNU


Anadolu'nun en eski geleneklerinin ve Ahilik Kültürü'nün yaşatıldığı Mudurnu muhteşem doğası ve nostaljik konaklarıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.
Görüntülenme:TARİHİ İPEK YOLUNDA BİR AHİ ŞEHRİ

Mudurnu, tarihi çok eskilere dayanan güzel mimariye sahip heybetli konakları, muhteşem doğası, bol oksijenli tertemiz havası, şifalı kaplıcaları, yöresel lezzetleri, evliyaları, el sanatları, 700 yıldır yapılan esnaf duası ile günümüzde hala ahilik kültürünün yaşatıldığı Bolu'nun en güzel ilçelerinden biri olup tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan en önemli kentlerden birisidir. 


Mudurnu'da 1 ay kaldım
Nostaljik atmosferi yaşatan şehirleri çok seviyorum. Üstüne bir de muhteşem doğası varsa tadından yenmez. Mudurnu bu saydıklarımdan daha fazlasına sahip. 

Mudurnu ismi nereden geliyor
İlçenin ilk kuruluş yeri şimdiki yerleşme merkezinin doğusunda bulunan Hisar Tepesi. Bursa Rum tekfurunun kızı Matarni, buraya bir kale yaptırmış. Matarni ismi zaman içerisinde Modrones, Moderna, Mudurlu gibi değişmelere uğrayarak şimdiki ismini almış.

Mudurnu gezilecek yerler
Mudurnu, Hisar ve Kulaklı tepelerinin arasında kalan vadi içerisine dere boyunca kurulmuş. Tarihi ipekyolu üzerinde bulunmasından dolayı çeşitli dönemlerde hep rağbet gören bir yer olmuş. Bunun neticesinde kente, ev sahipliği yaptığı devletlerin hepsi ve Osmanlılar da çok sayıda eser kazandırmış. Mudurnu da gezilecek yerler arasında kente hakim bir tepe üzerinde bulunan Mudurnu saat kulesi var. İlçeyi kuşbakışı gözlemleyerek Mudurnu gezisine buradan başlayabilirsiniz.

Mudurnu evleri
Kentsel sit alanı olarak ilan edilen Mudurnu, eski Türk evlerinin en güzel örneklerini sergiliyor. Restorasyonları tamamlanan Mudurnu konakları ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yapılar. Genellikle iki ya da üç katlılar. Konaklardan bazıları 200 yaşını aşmış.

Mudurnu yemekleri
Mudurnu'nun yöresel lezzetlerinin başında tarhana çorbası ve kaşıksapı yemeği geliyor. Çorbalardan; düğün çorbası, uğmaç çorbası, kızılcık tarhanası ve erişte çorbasını sayabildim. Yemeklerden; etli kuru fasülye ve ev makarnası gözde. Tatlılardan depme helva (saray helvası) ve baklavaya doyum olmaz.

Mudurnu restaurantları
Zengin yemek çeşitlerine sahip Mudurnu'da bazı konaklar restaurant hizmeti veriyor. Kent merkezinde ve çevresindeki Mudurnu lokantaları ise ziyaretçilerine adeta bir lezzet şöleni sunuyor.

Pertev Naili Boratav Kültür Evi
Mudurnu'yu gezmeye devam ederken Yıldırım Bayezid Camii yakınında bir tabela dikkatimi çekti, üzerinde Pertev Naili Boratav Kültür Evi yazıyordu. Soluklanmadan kendimi içeriye attım. İkinci kattaki kültür evine merdivenlerden çıktıktan sonra kapıda galoş takıp içeriye girdim. Çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir yer burası. Mudurnu'nun geçmişinden günümüze ışık tutuyor. Kültür evine ismini veren Pertev Naili Boratav, Mudurnu doğumlu bir halk bilimcisi. Ailesi, Cumhuriyet yılları ve Mudurnu ile ilgili bilgi, fotoğraf ve hikayeleri kültür evinde Mudurnu'ya gelen ziyaretçilere sunuluyor. Sergilenen eserler arasında Mudurnu'nun yöresel kıyafetleri, farklı dönemlere ait kullanılan eşyalar var. Mudurnu'ya giderseniz Pertev Naili Boratav Kültür Evini ziyaret etmenizi öneriyorum.      

Mudurnu kaplıcaları
Mudurnu aynı zamanda bir kaplıca merkezi. Mudurnu'ya 4 km uzaklıkta olan Babas kaplıcaları sık ziyaret edilen yerlerden. Kaplıca suyu romatizma ve cilt hastalıklarına iyi geliyor. Diğer bir yer ise Taşkesti beldesi sınırlarında yer alan Sarot kaplıcaları. Su sıcaklı 66 derece ve birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.  

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Mudurnu
Evliya Çelebi kitabında Mudurnu Kalesini "8 köşeli, 20 kuleli, 1 kapılı, binası kararmış, sur ve kaleleri çökmüş eski bir yapı" diye tabir etmiş. Kalede top ve cami olduğu, şehrin 17 mahallesi, 3000 kadar ahşap ev bulunduğu, Yıldırım Han Camii, Yıldırım Han Medresesi ile 1 Dar'ül Hadis, 13 sübyan mektebi, 3 han ve hamam olduğunu ve çoğunlukla iğneci dükkanlarının faaliyet gösterdiğini, Anadolu'ya bu şehirden hergün binlerce yük iğne nakledildiğini anlatmış.

Mudurnu nasıl bir yer
Mudurnu tarihi çok eskilere dayanıyor. Bunun günümüzdeki ispatı ise 200 yaşını aşmış tarihi konaklar. Anadolu'nun sıcak, güleryüzlü insanları yaşıyor burada. Herkes kendi halinde normal yaşantısını yaşıyor. Gürültü yok, çevre kirliliği nedir burada bilinmez. Sonbahar ve kış aylarında eğer sabah erken uyanırsanız dağları kaplamış sis manzaralarının güzelliğine tanıklık edersiniz. Mudurnu'ya geldiğinizde eğer mevsim yaz ise sıcaktan bunalmaz, serinleyecek rüzgarlı bir mekan ya da sizi ferahlatacak bir ağaç gölgesi bulabilirsiniz. İstanbul ve Ankara gibi büyük metropollere yakın olması, haftasonu ziyaretçilerinin çok olmasını sağlıyor.   

Mudurnu'da ne yapılır
Haftasonu tatilini Mudurnu'da geçirmeye karar verdiniz ve Mudurnu'da ne yapılır diye düşünüyorsunuz. Bakmayın siz küçük bir yer olduğuna, Mudurnu gezilecek yerler bakımından sizi yorabilir. Asırlık konaklar arasında gezebilir, şifalı kaplıcalarına girebilir, bol oksijenli güzel doğasında trekking yapabilir, yöresel Mudurnu yemeklerini tadabilir, Demirciler çarşısında bakırcı ustalarının bizzat emek vererek yaptıkları el işi eserlerinden alabilirsiniz. Her yıl temmuz ayında yapılan Mudurnu festivaline katılabilirsiniz. Mudurnu konaklarının sedirlerinde çay ve kahve içerek geçmişle bugün arasında bir gönül köprüsü kurmak size çok iyi gelir. Ben bu ortamın güzelliğini, bir pazar günü sabahı Hacı Şakirler Konağı'nın sedirlerinde çay içerek Mehmet Bey'le sohbetimiz esnasında yaşadım.

Mudurnu nerede kalınır
Mudurnu konaklama konusunda ziyaretçilerine nostaljiyi yaşatıyor. Katlar arasındaki ahşap merdivenler, büyük pencereler, ahşap işlemeli oda kapıları, yün yataklar, yün yorganlar, sedirler, yöresel yemekler daha ne olabilir ki.. Geleneksel Mudurnu evlerinin en güzel örnekleriyle hizmet veren Mudurnu otelleri, Mudurnu konakları ve Mudurnu pansiyonları özellikle bayram tatillerinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıyor.  

Mudurnu'da ne alınır
Cumartesi günleri kurulan Mudurnu pazarından kızılcık tarhanası, normal tarhana, erişte, bal gibi yöresel lezzetlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca Mudurnu kadınlarının el emeği göz nuru olan el işlerinden sevdiklerine ve kendinize Mudurnu hatırası olarak alınabilir.

Mudurnu Göynük
Bolu'yu en çok doğal güzellikleri ve kış turizmi ile biliriz. Saydığımız bu iki özelliğine bir de tarihi dokusunu eklemek gerekiyor. Mudurnu ve Göynük ilçeleri asırlık konaklarıyla yöreye gelen ziyaretçileri kendilerine hayran bırakıyor. Mudurnu Göynük arası 51 km. Eğer vaktiniz var ise Göynük'e de gitmenizi tavsiye ediyorum. Göynük ile ilgili bilgi, konaklama, restaurant ve fotoğraflara Göynük bölümünden göz atabilirsiniz.


SORU CEVAPLARLA "MUDURNU"

Mudurnu nerede
Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Mudurnu, Bolu'nun tarihi çok eskilere dayanan güzel bir ilçesi.

Mudurnu tarihi
Osmanlılar adına Mudurnu'ya ilk gelen akıncı Ertuğrul beyin arkadaşlarından Samsa Çavuş olmuş. Mudurnu'nun Osmanlı topraklarına katılışı 1307 olarak biliniyor.

Mudurnu yakın yerler
Göynük, Abant Gölü, Bolu, Taraklı

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR